Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia nr 72 (listopad 2023), zmianom uległ Program Lekowy B.124-leczenie ciężkiej postaci atopowego zapalenia skóry. Tym samym do grupy objętych refundacją leków na AZS dodano dwie kolejne cząsteczki.
Pierwszy z nich to abrocytynib, kolejna opcja terapeutyczna z grupy leków należących do inhibitorów JAK (tzw. „mała cząstka”) obok obecnych w programie lekowym barycytynibu oraz upadacytynibu. Abrocytynib przeznaczony jest dla pacjentów powyżej 18. roku życia.
Kolejny nowy lek dostępny dla pacjentów to tralokinumab, kolejna opcja terapeutyczna stanowiąca przeciwciało monoklonalne (lek biologiczny) obok obecnego już w programie lekowym dupilumabu. Tralokinumab dostępny jest dla pacjentów od 12. roku życia.
Rozszerzenie Programu Lekowego B.124 to bardzo dobra wiadomość zarówno dla pacjentów jak i lekarzy. Nowe refundowane cząsteczki poszerzają dostępny wachlarz terapii dostępnych w refundacji.
Tym samym od 1 listopada, 2023 r, lista dostępnych leków w programie lekowym B.124 (leczenie ciężkiej postaci AZS), kształtuje się następująco:
Przypominamy, że PTCA przygotowało dla Was interaktywną mapę placówek, które realizują Program Lekowy B.124. Po przejściu do mapy (kliknij w poniższy link), Wybierz z rozwijalnej listy lub kliknij na mapie w wybrane województwo.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat refundowanych terapii, sprawdzić placówki, dane kontaktowe, czy dowiedzieć się jak uzyskać skierowanie czy na przykład jak się przygotować do wizyty kwalifikującej do włączenia do Programu Lekowego, Możesz skorzystać z naszej Infolinii Wsparcia. Wybierz bezpłatny numer Infolinii +48 22 164 78 83 lub kliknij poniższą grafikę i zamów połączenie z konsultantem ds. refundowanych terapii w AZS-w dogodnym dla Ciebie dniu i godzinie.
Fantastycznie 🙂 Kiedy zaczynała się nasza przygoda z AZS leczenie biologiczne nie było refundowan. Przerażało mnie, że na lek, który może pomóc, ludzie zbierają pieniądze.Przez te 6 lat zmieniło się tak wiele w tym zakresie. Odetchnęłam z ulgą, gdy na refundację dla dorosłych wszedł dupilumab – jest nadzieja, że kiedyś będzie ratunek dla dziecka. A gdy wszedł na refundację dla dzieci , to nasza alergolog mówiła – wytrzymacie jeszcze rok . I już za tydzień mamy pierwszy zastrzyk.