Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych w zakresie działania skupia się na szeroko pojętym wsparciu rodzin dotkniętych tzw. chorobami atopowymi. Choroby atopowe to zbiór różnych dolegliwości (różnych chorób), u podstaw których leży zjawisko ATOPII.

Zatem, aby prawidłowo scharakteryzować zbiór chorób atopowych, należy wyjaśnić, czym jest atopia.

ATOPIA – jako termin została po raz pierwszy wprowadzona do nomenklatury medycznej przez Coca i Cooke’a w 1923 r. Atopia określana jest jako uwarunkowana genetycznie reakcja organizmu polegająca na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na małe dawki antygenów. Wspomniana reakcja powoduje nadmierne wytwarzanie przeciwciał IgE, skierowanych przeciwko tym alergenom.

ATOPIA najczęściej ujawnia się we wczesnym okresie życia dziecka, a jej główne objawy to zmiany skórne, takie jak szorstkie policzki, stany zapalne w zgięciach stawów, zmiany w układzie oddechowym ( np. kaszel, zapalenia oskrzeli, gardła czy przewlekły katar), zmiany w układzie pokarmowym ( np. kolki, biegunki, wzdęcia, zaparcia) oraz zmiany w układzie nerwowym ( np. nadpobudliwość, apatia, zaburzenia snu).

Reasumując, osoby z atopią, reagują w sposób chorobowy na styczność z pospolitymi substancjami otaczającego środowiska, które to substancje są nieszkodliwe dla przedstawicieli zdrowej części populacji.

Atopia, może dotyczyć różnych narządów, takich jak:

SKÓRA

UKŁAD ODDECHOWY

UKŁAD POKARMOWY

UKŁAD NERWOWY

Atopia jako cecha, może zatem ujawnić się pod postacią następujących chorób Atopowych

ASTMA OSKRZELOWA >>
ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY >>
ALERGICZNY NIEŻYT NOSA >>
ALERGICZNE ZAPALENIE SPOJÓWEK >>
POKRZYWKA >>

Udostępnij stronę znajomym