To jedna z najczęstszych chorób alergicznych narządu wzroku. Alergia to z kolei nadmierna, nieprawidłowa reakcja organizmu na alergeny. Kiedy dochodzi do kontaktu z alergenem, komórki układu odpornościowego wytwarzają lub uwalniają różne substancje, w tym histaminę. Czynniki te powodują między innymi rozszerzenie naczyń i zwiększenie ich przepuszczalności.

 

Zwykle objawia się to świądem lub stanem zapalnym. Oczy mogą być wówczas zaczerwienione. Występuje obrzęk powiek, świąd oraz łzawienie. Alergia może pojawiać się w określonych porach roku albo występować przez cały rok, w zależności od tego, na co uczulona jest dana osoba. W zapaleniu spojówek, którego przyczyną jest alergia, schorzenie może być sprzężone z alergicznym nieżytem nosa.

 

Do alergenów, które często wywołują reakcje alergiczne, dotyczące oczu, należą między innymi:

 

ü pyłki roślin, np. drzew, traw, chwasty,

ü pleśnie

ü roztocza kurzu domowego

ü sierść zwierząt domowych

ü środki chemiczne

 

Do najczęstszych objawów alergicznego zapalenia spojówek zalicza się:

 

ü zaczerwienienie oczu

ü nadmierne łzawienie

ü swędzenie oczu.

 

Zapalenia alergiczne spojówek ogólnie objawiają się pieczeniem, świądem i obecnością wodnistej, surowiczej wydzieliny w worku spojówkowym. Występują one sezonowo (na przykład wiosenne zapalenie spojówek u dzieci) lub całorocznie (atopowe zapalenie spojówek towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry).

 

ü  atopowe zapalenie spojówki i rogówki - klinicznie stwierdza się pogrubiałe powieki, popękane, pokryte strupkami. Zmiany chorobowe mogą obejmować też: boczne fałdy szyi oraz zgięcie łokciowe i podkolanowe. Spojówka wykazuje nastrzyk (zaczerwienienie, obrzęk) i odczyn brodawkowy.

 

ü  Główne przyczyny zaburzeń widzenia to postępujące bliznowacenie rogówki i neowaskularyzacja (proces polegający na tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych), której czasami może towarzyszyć powstawanie płytek osadów śluzowych. Rzadko dochodzi do powikłań typu stożek rogówki czy zaćma podtorebkowa.

 

 

Profilaktyka i leczenie

 

W przypadku pojawienia się dolegliwości należy w miarę możliwości przerwać kontakt z alergenem. Na powieki można położyć chłodny okład, a oczy przemywać preparatami sztucznych łez bez konserwantów. W leczeniu przewlekłym oprócz preparatów miejscowych (krople do oczu) lekarze zalecają też preparaty doustne (leki przeciwhistaminowe).  

Udostępnij stronę znajomym