ABSENCJA Z POWODU CHOROBY

Jednym z istotniejszych zmartwień rodziców dziecka dotkniętego atopowym zapaleniem skóry, jest troska o to, czy dziecko sobie poradzi, czy nie zostanie w tyle za rówieśnikami, przez częstą absencję w przedszkolu i szkole.

Polski system oświaty uznaje, że dzieci przewlekle chore (z alergią, AZS, astmą, cukrzycą czy padaczką) mają możliwość, pomimo częstych absencji, zrealizowania podstawy programowej kształcenia ogólnego. Obowiązują ich wymagania programowe przeznaczone dla większości dzieci w polskich szkołach. Tylko w wyjątkowych sytuacjach dzieci mogą realizować podstawowe programy w formie indywidualnego nauczania. Pamiętaj, że forma ta pozbawia dziecko kontaktów z rówieśnikami, dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości trwała jak najkrócej, np. do czasu ustąpienia części objawów.

 

Dzieci z AZS mogą opuszczać zajęcia w szkole lub przedszkolu w związku z:

 

·      częstymi hospitalizacjami, 

·      częstymi i licznymi wizytami u różnych specjalistów, 

·      wyjazdowymi badaniami diagnostycznymi,

·      okresami choroby i rekonwalescencji,

·      zakażeniami lub zagrożeniem zakażenia.

 

Można pomóc dziecku nadrobić nieobecności dzięki odpowiedniemu planowaniu. Nie da się przewidzieć choroby, ale nieobecności spowodowane wyjazdem do sanatorium czy wizytami lekarskimi można omówić z nauczycielami. Dobrze jest wraz z nauczycielami przygotować pakiety do nauki domowej albo korzystać ze stron internetowych oferujących ćwiczenia wspierające program w szkole.

Przykładem może być Khan Academy https://pl.khanacademy.org. Można też wymyślać krótkie zabawy uzupełniające naukę przydatne w podróży czy w poczekalni do lekarza.

Pogorszenie atopowego zapalenia skóry, ze względu na zmianę wyglądu, towarzyszący chorobie świąd i problemy ze snem, bardzo obniża nastrój dziecka. Niektóre dzieci po okresie choroby mogą być rozkojarzone i niecierpliwe. Czasem jedynym rozwiązaniem dla nich jest pozostanie na kilka dni w domu. Wówczas też przydadzą się informacje jakie zadania domowe dziecko może nadrobić lub jaki zakres wiedzy opanować, by być na bieżąco z przerabianym w szkole materiałem.