AZS I ZAKAŻENIA

 

U chorych z AZS nieszczelna skóra pozwala łatwo wnikać czynnikom zewnętrznym, alergenom i mikroorganizmom, które wywołują stan zapalny oraz zakażenia bakteryjne i wirusowe.

 

BAKTERYJNE ZAKAŻENIA SKÓRY

Skóra atopowa często ulega zakażeniom gronkowcem złocistym. Bakteria ta w niewielkich ilościach występuje naturalnie na skórze. Gdy trafia na ranki i mikrouszkodzenia namnaża się powodując stany zapalne skóry. Przy infekcji gronkowcem wzmaga się rumień atopowy, skóra jest bardziej czerwona i szorstka, pojawiają się żółte strupki i sączące się pęcherzyki. Leczenie zakażenia bakteryjnego skóry atopowej jest zazwyczaj dłuższe niż normalnie i może wymagać:

·      zmiany emolientu na preparat zawierający substancje antybakteryjne,

·      smarowania maściami sterydowymi i/lub antybiotykowymi,

·      antybitykoterapii doustnej.

W tym okresie dzieci mogą mieć podwyższoną temperaturę i pogorszone samopoczucie. Jeśli dziecko stosowało metodę mokrych opatrunków, na czas leczenia zakażenia bakteryjnego, należy z tej metody zrezygnować. Wilgotne środowisko sprzyja kolonizacji bakterii.

 

GRZYBICZE ZAKAŻENIA SKÓRY

Konsekwencje zakażenia grzybiczego są takie same dla każdego dziecka, przy czym dziecko atopowe szybciej może ulec zakażeniu. Standardowe leczenie wymaga stosowania preparatów przeciwgrzybiczych w maści lub kremie. Dzieci najczęściej zarażają się drożdżakiem CANDIDA lub LISZAJEM OBRĄCZKOWYM. CANDIDA rozwija się zazwyczaj w okresie obniżonej odporności, a produkowane przez ten grzyb neurotoksyny uszkadzają śluzówki. LISZAJ OBRĄCZKOWY jest wywołany przez różne grzyby. Zmiany na skórze mają charakterystyczne uwypuklenie o regularnym okrągłym kształcie. Często zakażenie grzybicze mylone jest z zaostrzeniem zmian atopowych.

 

WIRUSOWE ZAKAŻENIA SKÓRY

Najczęstrze zakażenia wirusowe to: opryszczka, mięczak zakaźny i ospa wietrzna. Skóra atopowa łatwo ulega zakażeniu opryszczką, co bardzo szybko może przerodzić się w zagrażający życiu WYPRYSK OPRYSZCZKOWY, którywymaga natychmiastowej farmakoterapii antywirusowej i hospitalizacji trwającej nawet do kilku tygodni. MIĘCZAKIEM ZAKAŹNYM również łatwo jest się zarazić. Nie ma dobrych i skutecznych metod leczenia zakażenia. Organizm chorego musi zidentyfikować i zneutralizować wirusa. Objawy wyglądają jak skupisko perłowatych guzków, które mogą się utrzymywać na pewnym obszarze, albo rozlać na całe ciało. Zakażona skóra swędzi, a drapana powoduje przenoszenie wirusa w nowe miejsca. OSPA WIETRZNA jest częstą chorobą wieku dziecięcego. Dla dzieci z AZS jest trudna do przejścia ze względu na towarzyszące zaostrzenia zmian atopowych i wzmożony świąd.

Radzenie sobie z zakażeniami

Skuteczną i bezpieczną formą radzenia sobie z zakażeniami skóry jest stosowanie kapieli podchlorynowych (ang. Bleach Batch). Poniższa grafika prezentuje recepturę przygotowania kąpieli podchlorynowej. Po kliknięciu w grafikę przejrzycie podstronę informacyjną,  z której dowiecie się jak przygotować kąpiel podchlorynową, stosując gotowy produkt ATOPIGO: