DRAPANIE – KOSZMAR I EKSTAZA

 

Jedną z najbardziej frustrujących rzeczy, jakie można powiedzieć do osoby cierpiącej na atopowe zapalenie skóry jest „nie drap się!”. Rezultat może być odwrotny - stres, który nasila świąd i wzmaga drapanie.

 

Według badań świąd przy atopowym zapaleniu skóry jest dziesięciokrotnie silniejszy niż ten wynikający z ugryzienia komara. Zmusza chorych do ciągłego drapania i drażnienia skóry. Drapanie powoduje nasilenie reakcji immunologicznych oraz umożliwia wnikanie drobnoustrojów w głąb skóry. Zakażenia przyczyniają się do dalszego nasilenia stanu zapalnego i powstawania przeczosów, nadżerek i strupów. W rezultacie stan zapalny potęguje świąd, dając efekt „błędnego koła” drapania i swędzenia (grafika poniżej).

 

Nieustający świąd skutkuje zaburzeniami snu, ogólnym rozdrażnieniem, zaburzeniami koncentracji, co ma wpływ na funkcjonowanie dziecka w przedszkolu i szkole. Podrapana skóra nie wygląda ładnie. Dla mniejszego dziecka nie ma to znaczenia. Jednak już dla dziewięciolatka, czy nastolatka pogorszony wygląd może być przyczyną obniżenia nastroju, a także zaburzeń relacji koleżeńskich. Niestety, żadna z metod radzenia sobie ze świądem nie jest w pełni skuteczna.

Dobre efekty przynoszą mokre opatrunki, korzystanie z balneoterapii, preparaty przeciwzapalne stosowane miejscowo i regularne smarowanie emolientami, szczególnie takimi, które zawierają substancje specjalnie opracowane by zminimalizować świąd. Jednym z nich jest I-modulia®, koncentrat biologiczny opracowany z hodowli mikroflory bakteryjnej Aqua Dolomiae pochodzącej z naturalnych wód termalnych na południ Francji. Ekstrakt ten hamuje aktywność receptorów i cytokin zaangażowanych w mechanizm powstania świądu w AZS.

U osób z AZS swędzi również skóra wyglądająca zdrowo, będąca w stanie remisji.

 

PRZEJRZYJ NASZE CENTRUM WIEDZY O MOKRYCH OPATRUNKACH

 

Zamiast prosić osobę z chorą skórą o jej niedrapanie, dobrze jest w momencie nasilenia świądu posmarować ją emolientem lub przyłożyć do niej coś chłodnego, a uwagę dziecka skierować na wykonanie ciekawych zadań, proponując mu np. zabawę manualną. Pomimo starań świąd skóry może być tak mocny, że dziecko nie będzie w stanie przestać się drapać. Bardzo ważne jest by wówczas rodzic lub opiekun zachował spokój i nie karał dziecka za jego zachowanie.

 

Rodzice powinni zrozumieć co wpływa na nasilenie świądu, spytać dziecko w jakich sytuacjach on się nasila,

 

spytać jak ono się wtedy czuje. W dalszej części Poradnika opisaliśmy kilka technik radzenia sobie ze świądem.