AZS od A do Z

 

 

 
Czym jest AZS? 

 

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest jedną z chorób atopowych. Jest przewlekłą, nawracającą chorobą skóry, która charakteryzuje się szorstkimi i czerwonymi zmianami na powierzchni ciała, ogólną suchością i swędzeniem skóry. Stany zapalne mogą się okresowo nasilać lub wyciszać w okresach remisji. W skórze występują niedobory filagryny, białka zapewniającego przyleganie do siebie komórek w jej powierzchniowej warstwie. Skórze brakuje też naturalnie występujących na jej powierzchni lipidów chroniących przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi i odpowiedzialnych za regulację gospodarki wodno-tłuszczowej.

 

 

 

Osoby z AZS przez większość czasu zmagają się z błędnym kołem świądu. Zmieniona chorobowo skóra

 

dokuczliwie swędzi, co prowadzi do nadmiernego drapania, a to z kolei do naruszenia warstwy naskórka

 

, pogłębienia stanu zapalnego i nasilenia odczuwanego świądu. Uszkodzony naskórek łatwo ulega

 

zakażeniom bakteryjnym.

 

AZS często towarzyszą inne choroby atopowe: astma oskrzelowa, katar sienny, zapalenie spojówek oraz pokrzywka. W Polsce na AZS choruje prawie 1 milion ludzi. Tą chorobą dotknięte jest co piąte dziecko i co dwudziesty dorosły. Liczba zdiagnozowanych zachorowań ciągle rośnie.

 

 

WIĘCEJ O ATOPOWYM ZAPALENIU SKÓRY ZNAJDZIESZ TU

 

 

Co jest przyczyną AZS?

 

AZS może się pojawić u osób z atopią - genetycznie uwarunkowaną predyspozycją do nadmiernej reakcji na specyficzne antygeny, czyli substancje, które pobudzają układ odpornościowy do produkcji przeciwciał. Antygenami mogą być węglowodany, białka, kwasy nukleinowe. Substancje te są składnikami różnych alergenów, między innymi pokarmowych (np. orzeszki ziemne), wziewnych (np. pyłki roślinne), kontaktowych (np. lateks), konserwantów, produktów chemicznych, jadu owadów, czy sierści zwierząt.

 

Mechanizmy wywołujące stany zapalne na skórze zostały przez specjalistów rozpoznane. Natomiast

 

przyczyna występowania atopii nie została do końca określona, choć jest ciągle przedmiotem badań naukowców.

 

Obecny stan wiedzy pozwala nam stwierdzić, że atopia jest kombinacją różnych czynników, głównie immunologicznych, genetycznych i środowiskowych.

 

 

Jakie są objawy AZS?

 

W zależności od wieku osoby chorej i nasilenia choroby objawy mogą być różne. AZS pojawia się najczęściej w kilku charakterystycznych miejscach na ciele. Zmiany są zazwyczaj czerwone i szorstkie, łuszczące się i mocno swędzące. Na skórze małych dzieci (3 miesiąc życia do ok. 4 roku życia) pojawiają się rumieniowe plamy, pojedyncze lub zlewające się w większe powierzchnie. Mogą one być zlokalizowane w różnych miejscach. Pierwsze zmiany często pojawiają się na policzkach. Ponieważ kilkumiesięczny maluch nie potrafi zlokalizować źródła świądu i nie może się podrapać, objawom skórnym towarzyszy rozdrażnienie i problemy ze snem. Nieco starsze dzieci drapią miejsca zmienione chorobowo. Ponieważ skóra jest wtedy niedojrzała, łatwo powstają nadżerki oraz zakażenia bakteryjne, grzybiczne i/lub wirusowe. Pomiędzy 4, a 12 rokiem życia zmiany skórne pojawiają się głównie na dłoniach, wokół nadgarstków, w zgięciach łokci, pod kolanami, wokół kostek i stóp.

 

U niektórych dzieci zmienia się skóra wokół oczu. U młodzieży i dorosłych okresy remisji i zaostrzeń występują naprzemiennie. Dla tego okresu charakterystyczne jest nagłe zaczerwienienie skóry ze świądem głównie na szyi, twarzy i górnej połowie klatki piersiowej, czasem też na górnych częściach pleców, na kończynach i grzbietowych powierzchniach rąk oraz stóp. Nawet w czasie remisji skóra jest pogrubiała, sucha, szorstka, a naskórek miejscowo przerośnięty. Osoby z ciężką postacią AZS mogą mieć okresowo ponad 90% ciała pokryte zmianami. Wówczas dochodzi do erytrodermii i niezbędna jest hospitalizacja. Przy mocnym stanie zapalnym i intensywnym drapaniu, do skóry mogą przeniknąć drobnoustroje, ranki pokrywają się żółtymi strupkami lub pojawiają się sączące pęcherzyki.

 

Wszystkie osoby z AZS żyją w ciągłym zagrożeniu nawrotu choroby, w tej samej postaci lub jako innej choroby atopowej. Okres remisji, kiedy choroba się wycisza, objawy ustępują, a skóra jest w lepszej

 

kondycji nie oznacza wyleczenia. Należy nadal dbać o kondycję skóry, unikać alergenów i sytuacji, które mogą wywołać nawrót choroby, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.

 

 

 

Dlaczego niektóre dzieci chorują, a inne nie i czy można z atopii wyrosnąć?

 

Atopowe zapalenie skóry rozwija się często u dzieci, których rodzice mają AZS lub choroby alergiczne takie jak astma, katar sienny, czy zapalenie spojówek. Ryzyko to wynosi ok. 70% w przypadku schorzenia obecnego u obojga rodziców, ok. 30% gdy występuje tylko u jednego z nich, a 5 do 15 % jeśli rodzice są zdrowi. Do wystąpienia AZS przyczyniają się warunki klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, a także związki chemiczne, z którymi organizm człowieka styka się na co dzień, jak kosmetykiśrodki piorące, konserwanty zawarte w pokarmach, czy zanieczyszczenie powietrza. Powodują one uszkodzenie naturalnych mechanizmów obronnych i tym samym ułatwiają dostęp alergenów do organizmu.

 

Atopia jest predyspozycją do zachorowania na AZS, z którą pozostajemy na całe życie. U sporej części

 

dzieci AZS wycisza się po siódmym roku życia. Czasami powraca w okresie dorastania wraz ze zmianami

 AK

 

W wielu przypadkach, po wyciszeniu objawów w siódmym do dziesiątego roku życia, choroba nigdy nie powraca w tej postaci aż do wieku późnego, gdy kondycja organizmu ulega osłabieniu, a na skórze często ponownie pojawiają się zmiany.

 

 

Jak AZS wpływa na życie rodzinne i relacje?

 

Na AZS choruje cała rodzina. W 2021 roku PTCA przeprowadziło badanie i sprawdziło jak choroba wpływa na rodzinę i relacje. Podstawowe wnioski z badania przedstawia poniższa grafika:

 

 

 

 

Czy AZS jest zaraźliwe?

 

AZS nie można się zarazić. To osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry łatwiej zarażają się od innych ludzi chorobami wirusowymi i bakteryjnymi.

 

 

 

Czy istnieje lekarstwo na AZS?

 

 

Nie wynaleziono jeszcze lekarstwa ani terapii, które wyleczyłyby AZS albo inne choroby atopowe. Ze

 

względu na ich podłoże genetyczne choroby te można tylko wyciszyć. Bardzo ważne w leczeniu choroby

 

są wszystkie działania, które minimalizują jej wpływ na życie codzienne pacjenta i jego rodziny.

 

W przypadku AZS lekkiego lub umiarkowanego istotne jest regularne nawilżanie skóry, stosowanie dobrych emolientów, a czasem wilgotnych kompresów lub mokrych opatrunków. W okresach zaostrzenia stosuje się miejscowo glikokortykosteroidy (maści sterydowe) lub maści i kremy zawierające inhibitory kalcyneuryny (preparaty immunomodulujące i przeciwzapalne), a w przypadku zakażeń zmian skórnych antybiotyki. Należy unikać alergenów stosując okresowo diety eliminacyjne. Zalecane są zmiany klimatu lub wyjazdy w miejsca o opóźnionej wegetacji roślin w okresie nasilonego pylenia. Ważne jest unikanie sytuacji stresujących i przygotowywanie dzieci na trudne momenty w ich życiu takie jak rozpoczęcie nauki w szkole, czy egzaminy.

 

 

Choć nie wszyscy zwracają na to uwagę, ważne jest w jakim opakowaniu sprzedawane są emolienty lub inne środki, które planujemy stosować na ciało. Dobrze jest stosować te,

które zostały tak przygotowane, by zminimalizować dostęp bakterii do substancji

znajdujących się w środku opakowania. 

 

 

Ile kosztuje leczenie AZS?

 

W 2019 roku Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych przeprowadziło ogólnopolskie badanie rodzin atopowych w zakresie wydatków ponoszonych na leczenie atopowego zapalenia skóry w Polsce. Główne wyniki badań prezentuje poniższa grafika:

 

 


  

TU SPRAWDZISZ LISTĘ SPRAWDZONYCH "PRODUKTÓW ATOPOWYCH"

 


 

GRUPA WSPARCIA DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW DZIECI Z ATOPOWYM ZAPALENIEM SKÓRY

 


 

GRUPA WSPARCIA DLA DOROSŁYCH PACJENTÓW Z ATOPOWYM ZAPALENIEM SKÓRY

 


 

 RANING EMOLIENTÓW ZA 2021 R "TOP10 EMOLIENTY 2021"

 


 

 

 AKTUALNOŚCI, NAJNOWSZĄ WIEDZĘ, CIEKAWOSTKI, OPRACOWANIA, ARTYKUŁY ZNAJDZIESZ W WYDAWANYM OD 2017 ROKU BEZPŁATNYM KWARTALNIKU PTCA "ATOPIA". KLIKNIJ  W GRAFIKĘ I POBIERAJ ARCHIWALNE WYDANIA CZASOPISMA: