Jak wszyscy wiemy glikokortykosteroidy mogą być stosowane w okresie ciąży tylko krótkotrwale i na małą powierzchnię skóry, gdy korzyści z zastosowania leku dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Sprawdź co na ten temat mówią badania medyczne

 

W JAMA Dermatology opublikowana badania 2658 kobiet w ciąży narażonych na działanie miejscowych glikokortykosteroidów z powodu chorób skóry.

 

Badania potwierdziły wcześniejsze publikacje, iż miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów u kobiet w ciąży nie ma wpływu na niepożądane działanie na płód takie jak: śmierć płodu, rozszczep twarzoczaszki, przedwczesny poród, niska punktacja wg skali Abgar.

 

Analiza wyników wykazała jednak istotnie zwiększone ryzyko niskiej masy urodzeniowej, kiedy stosowano glikokortykosteroidy o silnym lub bardzo silnym działaniu oraz przekraczającym ilość 300 g podczas całej ciąży.

 

Autorzy podkreślają, iż leczenie chorób skóry u kobiet w ciąży powinno opierać się jedynie na stosowaniu miejscowych glikokortykosteroidów o umiarkowanej lub słabej sile działa. Natomiast glikokortykosteroidy o silnym działaniu powinny być ograniczone do minimum przy stałym kontrolowaniu płodu.

 

Poniżej w tabeli znajdziecie glikokortykosteroidy miejscowe (mGKS) uporządkowane wg siły działania:

 

 

 

                                     Powyższą tabelę można ściągnąć na komputer w dziale "pobieralnia plików"

 

 Podobał Ci się ten artykuł?, chcesz więcej?

 

 

>> Przyłącz się do nas!                           >> Sprawdź benefity Członków Stowarzyszenia!

Udostępnij stronę znajomym