To jest artykuł z cyklu "Alergie-baza wiedzy PTCA". Baza wiedzy o alergiach, to cykl kilkunastu artykułów, które będą w sposób przystępny ale też rzeczowy, przybliżać wiedzą o alergiach i układzie immunologicznym. Zapraszamy o lektury!
Kto jest narażony na alergie i dlaczego?
Alergie mogą rozwijać się w każdym wieku, ale na przykład większość alergii pokarmowych zaczyna się w młodym wieku, a z wielu z nich się „wyrasta”.
Alergie środowiskowe mogą rozwinąć się w dowolnym momencie życia. Początkowa ekspozycja lub okres uczulenia mogą nawet rozpocząć się przed porodem. Poszczególne osoby mogą również z czasem wyrastać z alergii. Nie jest w pełni zrozumiałe, dlaczego jedna osoba rozwija alergię, a inna nie, ale istnieje kilka czynników ryzyka dla chorób alergicznych. Historia rodzinna (wywiad) lub genetyka odgrywają dużą rolę i wiążą się z wyższym ryzykiem alergii, jeśli rodzice lub rodzeństwo mają alergie.
Istnieje wiele innych czynników ryzyka rozwoju chorób alergicznych. Dzieci urodzone z cesarskiego cięcia mają wyższe ryzyko alergii w porównaniu do dzieci, które są urodzone siłami natury. Narażenie na dym tytoniowy i zanieczyszczenie powietrza zwiększają ryzyko alergii. Chłopcy częściej są uczuleni niż dziewczynki. Alergie są bardziej powszechne w krajach zachodnich, a rzadziej u osób prowadzących „rolniczy” styl życia. Ekspozycje na antygeny, stosowanie antybiotyków i wiele innych czynników, z których niektóre nie są jeszcze znane, również przyczyniają się do rozwoju alergii. Ten skomplikowany proces nadal pozostaje obszarem intensywnych badań medycznych.
Czytaj więcej:
>> Jakie są powszechne rodzaje stanów alergicznych i jakie są główne objawy alergii?
>> Jak diagnozuje się alergie?
>> Jacy specjaliści zajmują się alergikami?
>> Jakie są opcje leczenia i leki na alergie?
>> Czy istnieją domowe sposoby na alergie?
>> Jakie są rokowania dla alergików?
>> Czy można zapobiegać alergiom?