Wytyczne obejmują zatwierdzone nowe metody leczenia. Należą do nich leki biologiczne i doustne inhibitory kinaz janusowych (JAK), a także starsze doustne lub iniekcyjne immunomodulatory i antymetabolity, doustne antybiotyki, leki przeciwhistaminowe i inhibitory fosfodiesterazy typu 4.
Warunkowo można zastosować fototerapię (większość aktualnych doniesień wskazuje na wąskopasmowe UVB; jeśli to możliwe, należy używać źródła światła minimalizującego ryzyko szkód), cyklosporynę (skuteczna dawka początkowa od 3 do 5 mg/kg/dobę), metotreksat, azatioprynę i mykofenolan mofetylu.
Wobec dostępności powyższych metod leczenia eksperci nie rekomendują stosowania systemowych glikokortykosteroidów. Podano, że należy je stosować wyłącznie w przypadku ostrych, ciężkich zaostrzeń oraz jako krótkotrwałą terapię pomostową w stosunku do innej terapii ogólnoustrojowej.
Warto nadmienić, że w Polsce począwszy od listopada, 2021 r. pacjenci z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry mają dostęp do kilku nowoczesnych terapii (leki biologiczne oraz Inhibitory JAK), w ramach refundowanego Programu Lekowego B.124. Na dziś w ramach Programu, dostępne mamy następujące leki:
Pacjenci lub opiekunowie, którzy chcą się dowiedzieć więcej na temat możliwości skorzystania z refundowanego leczenia AZS, chcą sprawdzić jakie są wymagania formalne. jak znaleźć placówkę, jak się przygotować, mają możliwość skorzystania z pomocy Konsultanta, który obsługuje Infolinię Wsparcia PTCA. Aby skorzystać z pomocy wystarczy wybrać bezpłatny numer Infolinii: 22 164 78 83 lub kliknąć w poniższą ikonkę i zamówić połączenie przez formularz – wybierając dogodny termin i czas rozmowy:
Zachęcamy również do obejrzenia materiałów wideo związanych z Programem Lekowym B.124, przygotowanych dla Was w ramach Projektu Akademii Zdrowej Skóry PTCA: